Vårt centrala kollektivavtal HÖK19 är äntligen klart, och vi har de senaste veckorna träffat massor med arbetsgivare, både kommuner och region, för att äntligen starta upp löneprocessen 2019. Vi ser väldigt positivt på det beslut som nyligen kom från regeringen om att dela ut 3,3 miljarder till regionerna för att förbättra medarbetarnas förutsättningar (även kommunerna får pengar). Här har arbetsgivarna ett ypperligt tillfälle att leva upp till vårt nya avtal, vilket vi såklart påpekat för dem. Håll utkik efter löpande information!
Läs avtalsbloggen
De populära cafékvällarna har fortsatt i Sandviken, Bollnäs och Nordanstig. Alltid lika trevligt att träffa er medlemmar och prata med er över en kopp kaffe! Det blev såklart fokus på det nya avtalet och många intressanta tankar.
Här är några bilder från Sandviken

I slutet av maj anordnade vi förtroendevaldsutbildning på pensionantet Järvsöbaden, med övernattning och fullt fokus på vårt nya kollektivavtal. Vi var SÅ imponerade av era kunskaper, tankar och idéer - vilka fantastiska förtroendevalda vi har i Gävleborg! Bland annat workshopade vi kring avtalsbegreppet “särskilt yrkesskicklig”, och det välarbetade underlaget kommer vi såklart använda när diskuterar de definitionerna med arbetsgivarna. Mer info kommer i samband med att löneprocessen fortsätter. Tack för ett väldigt givande och intressant dygn!
Djup koncentration både i avtals-workshop och samarbetsövningar!
 |