Förtroendevalda med facklig tid

Här hittar du information och kontaktuppgifter till de som, utöver eventuellt styrelseuppdrag, har andra uppdrag för Vårdförbundet och arbetar på framförhandlad facklig tid i någon omfattning. Kontaktuppgifter till styrelsen återfinns under Kontakta Östergötland.

Namn 

Kontaktuppgifter 

Ansvarsområde(n) 

Anette Uckner

013-29 42 27

anette.uckner@linkoping.se

  • Linköpings kommun Vård och omsorg
  • Huvudskyddsombud Linköpings kommun

 

Ann-Marie Kempe

010-104 30 35

ann-marie.kempe@regionostergotland.se

  • Enskilda medlemsärenden (EMÄ)
  • Internationellt uppdrag (Lesothoprojektet)
  • Fokus Personcentrerad vård

 

Anneli Gåverud

010-104 30 37

anneli.gaverud@regionostergotland.se

  • Barn- och kvinnocentrum, BKC (RÖ)
  • Fokus Barnmorskor
  • Privat verksamhet
  • Ambulansen (Falck och PreMedic)
  • Riksomfattande verksamhet för Attendo och Ansvar & Omsorg
  • Internationellt uppdrag (Lesothoprojektet)

Annika Petersson

010-103 67 43
annika.petersson@regionostergotland.se

 

  • Diagnostikcentrum, DC (RÖ)

 

Carina Wennerström

010-103 47 85

carina.wennerstrom@regionostergotland.se

  • Fackliga utbildningar för förtroendevalda

 

Emma Klingvall

013-35 67 90

emma.klingvall@vardforbundet.se

  • Avdelningsordförande
  • Ansvarig kommuner
  • Fokus Forskning och skolsköterskor
  • Naturbruksgymnasiet

Eva Edelönn

013-35 67 86

eva.edelonn@vardforbundet.se

  • Vice avdelningsordförande
  • Huvudskyddsombud Region Östergötland
  • Ansvarig kommuner
  • Naturbruksgymnasiet
  • Fokus Skolsköterskor

Eva Heijne Adolfsson

010-103 43 43

eva.heijne.adolfsson@vardforbundet.se

  • Styrelseledamot
  • Centrum för kirurgi, ortopedi och cancervård, CKOC (RÖ)
  • Fackliga utbildningar för förtroendevalda

Hedvig Axén

 

010-104 30 80

hedvig.axén@regionostergotland.se

  • Närsjukvården Östra Östergötland, NSÖ
  • Huvudskyddsombud Region Östergötland
 

Helén Wilhelmsson

 

 

010-103 63 02

helen.m.wilhelmsson@regionostergotland.se

  • Enskilda medlemsärenden (EMÄ)
  • Valberedning
 

Heléne Esping

010-104 30 45

helene.esping@regionostergotland.se

  • Styrelseledamot
  • Primärvårdscentrum
  • Nationell valberedning
  • Fokus Primärvård och Personcentrerad vård
 

Ida Hallsten

 

010-103 86 91

ida.hallsten@regionostergotland.se

Föräldraledig till september -20

  • Fokus Barnmorskor
  • Medlemsaktiviteter

Ing-Marie Petersson

 

010-103 41 82

ing-marie.petersson@regionostergotland.se

  • Fokus Behålla medlemmar
 

Kristina Catania

 

010-103 63 35

kristina.catania@regionostergotland.se

  • Enskilda medlemsärenden (EMÄ)
  • Valberedning

Lina Gustafsson

010-103 79 58

lina.gustafsson@regionostergotland.se

  • Medicincentrum, MC (RÖ)

Linda Ericsson

011- 15 30 41

lindaerica.ericsson@norrkoping.se

  • Norrköpings kommun, Elevhälsan
  • Fokus Skolsköterskor

Linda Linné

010-103 57 91

linda.linne@capio.se

  • Ordförande Capioklubben
 

Maria Ljung

 

010-104 79 57

maria.ljung@vardforbundet.se

  • Styrelseledamot
  • CVU, KMC, Ledarstab (Region Östergötland)
  • Regionalt skyddsombud (RSO) 
  • Privata verksamheter
  • Chefer och ledare
  • Riksomfattande verksamhet Attendo och Ansvar & Omsorg
 

Marie Yngvesson

 

070-316 41 88

marie.yngvesson@regionostergotland.se

  • Närsjukvården Centrala Östergötland, NSC (RÖ)

Monica Johansson

013-20 71 19

monica.a.johansson@linkoping.se

  • Linköpings kommun Elevhälsan
  • Fokus Skolsköterskor

Monica Jonsson 

010-103 72 81

monica.jonsson@vardforbundet.se

  • Styrelseledamot
  • Hjärtcentrum, HC (RÖ)

 

Susanne Augustsson

010-104 72 80

susanne.augustsson@regionostergotland.se

  • Närsjukvården Västra Östergötland, NSV (RÖ)
  • Psykiatricentrum (RÖ)
  • Huvudskyddsombud Region Östergötland
  • Regionalt skyddsombud (RSO)
  • Privata verksamheter
  • Riksomfattande verksamhet Attendo och Ansvar & Omsorg

Åsa Andersson

 

0122-858 44

asa.andersson2@finspang.se

  • Finspångs kommun
  • Huvudskyddsombud Finspångs kommun

Åsa Hermansson

010-103 31 71

asa.hermansson@regionostergotland.se

  • Fokus Barnmorskor

Åsa Wilhelmsson

010-103 63 14

asa.wilhelmsson@regionostergotland.se

  • Sinnescentrum, SC (RÖ)
  • Fackliga utbildningar för förtroendevalda

 

Åse Högstedt

011-15 18 83

ase.hogstedt@norrkoping.se

 

  • Norrköpings kommun
  • Huvudskyddsombud Norrköpings kommun
  • Fokus Personcentrerad vård